Andrzej Mateja – zawodnik, trener hokeja na lodzie.

19 czerwca 2020 0 przez Multi Sport Live Team

Andrzej Mateja urodzony 8 listopada 1958 roku w Bydgoszcy. Swoją karierę zawodniczą rozpoczął w 1969 roku. Przez siedem lat reprezentował barwy Polonii Bydgoszcz. W roku 1976, w wieku 18 lat przeniósł się do Gorzowa Wlkp. aby reprezentować barwy „Stilonu” w II lidze hokeja na lodzie. Po okresie gorzowskim, przyszedł czas na powrót do swojego macierzystego miasta i grać w I lidze, reprezentując BKS Bydgoszcz (1984-1985).

Po powrocie sekcji hokeja na lodzie do bydgoskiej Polonii, reprezentował barwy gwardyjskiego klubu. W 1992 roku po odłączeniu się sekcji hokeja na lodzie od Polonii Bydgoszcz, związał się z nowo powstałym BTH Bydgoszcz. W tym klubie grając jako zawodnik, równocześnie trenował młodzież. Jednak już prędzej bo w roku 1989 zaczął trenować adeptów hokeja. Aż do zamknięcia Torbydu, poświęcał cały swój czas, ucząc młodzież gry w hokeja. To z pod jego ręki wyszedł kapitan reprezentacji Polski juniorów Robert Suchomski. Jako jedyny bydgoski trener nie poddał się i szukał możliwości kontynuowania tradycji hokejowych w Bydgoszczy.

Kiedy to w 2014 roku nadarzyła się okazja ponownego odbudowania hokeja w Bydgoszczy i powołania sekcji w Budowlanym Klubie Sportowym, rozpoczął pracę z dziećmi. Najpierw w bydgoskim Fordonie przy szkole podstawowej, pod tak zwanym namiotem trenował dzieci – z nadziejami na wybudowanie pełnowymiarowego lodowiska, wraz panami Mirkiem Borowiczem i Mirkiem Żywieckim mozolnie trenowali dzieci. W tej chwili dzieci już trenują na pełnowymiarowym lodowisku. Obecnie w sekcji jest około 50 dzieci, które grają w rozgrywkach żaka młodszego, mini hokeja i grupy naborowej, gdzie najmłodsi uczą sie jazdy na łyżwach.

Ciekawostką jest to, że syn Pana Andrzeja również jest trenerem hokeja na lodzie. Zgodnie z zasadą „że jabłko pada niedaleko…” Paweł Mateja obecnie szkoli młodzież w Poznaniu, gdzie w grupie młodzieżowej jego zespół jest w ścisłej czołówce kujawsko-pomorskiego okręgu. Paweł Mateja był także trenerem reprezentacji Polski kobiet do lat 18. Pan Wiesław Sauer opowiada jak to podczas turnieju międzynarodowego w Janowie, jego wnuczka sędziowała mecz reprezentacji Polski prowadzonej przez Pawła Mateję. 

To już ostatnia część poświęcona bydgoskim trenerom hokeja na lodzie. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie wszystkich zasłużonych trenerów tutaj wymieniliśmy. Bydgoski hokej składał się z pracy wielu osób, które poświęciły swój czas, aby hokeiści mogli reprezentować barwy Bydgoszczy. 
Na koniec, wielkie podziękowania dla Pana Wiesława Sauera. To właśnie za jego namową podjęliśmy się napisać parę akapitów o bydgoskim hokeju. Pan Wiesław mieszka obecnie w Niemczech, ale na każdym kroku podkreśla gdzie nauczył się grać w hokeja i skąd pochodzi. 


Może jeszcze kibice doczekają się zespołu, z którym by się utożsamiali. Może tak jak kiedyś będą skandować nazwisko swojego idola hokejowego, tak jak niegdyś najlepszego bramkarza Polonii Piotra Panka, czy zwodników takich jak – Piotr Cebula, Schlapa, Majewski, Nowak i wielu innych wspaniałych hokeistów z Bydgoszczy.

I już na sam koniec parę słów od Pana Wiesława Sauera.
„Na zakończenie moich wspomnień, chciałbym przypomnieć kilka osób, które były i nadal są związane z hokejem w Bydgoszczy. Jurek Kaczorowski – super kibic Polonii. Kiedy oprowadzałem Jurka po ruinach Torbydu, pokazywał mi gdzie zawsze oglądał nasze mecze i nas dopingował. Dzisiaj dopinguje żużlowców, ale chętnie wraca do wspomnień kiedy to na tafli bydgoskiego lodowiska można było podziwiać – Fetera, Niedzielskiego, śp. Cebulę, Nowaka i wielu innych. Jest też miejsce na wspomnienia o naszych działaczach – Janusz, Lech, Ryszard Sobczak, płk. Matuszewski, płk. Kiełbasiński, Pan Kolaszewski, śp. Pan Zieliński i oczywiście naszych wspaniałych lekarzach, którymi byli – dr. Talkowski i dr. Gaweł. Do wspomnień o bydgoskim hokeju skłoniła mnie setna rocznica powstania Polonii Bydgoszcz. Szykowałem się na spotkanie po latach z dawnymi przyjaciółmi, jednak pandemia koronowirusa pokrzyżowała plany na huczne świętowanie”.
BKS Bydgoszcz BTH RosMedia Bydgoszcz Abramczyk Polonia Bydgoszczbydgoszcz.pl SMS PZHL Katowice #hokej #sport Aktywna BydgoszczWieslaw Sauer Piotr Panek PTH Koziołki