Hokej na sledżach – Para ice hockey.

16 kwietnia 2020 0 przez Multi Sport Live Team

Hokej na sledżach – hokej na lodzie na siedząco (Para ice hockey, wcześniej siedge hockey), powstał w latach 60 ubiegłego wieku w Szwecji. To właśnie tam liczne grono szwedzkich hokeistów, mimo swojej niepełnosprawności wymyśliło hokej na sankach. Pierwsze kije, którymi grali zawodnicy, były zrobione z kierownic rowerowych. Na przełomie 1969 i 1970 roku, w Sztokholmie powstała pierwsza liga hokeja na sledżach. W tym samym 1969 roku odbył się pierwszy międzynarodowy mecz, w którym zagrały kluby ze Szwecji i Norwegii. Pierwsze spotkanie na Igrzyskach Paraolimpijskich nastąpiło w Örnsköldsvik w 1976, zagrały tam mecz pokazowy dwie szwedzkie drużyny. W latach osiemdziesiątych do skandynawskich drużyn dołączyły drużyny z Wielkiej Brytanii, Kanady, USA, po roku 1990 jeszcze – Estonia i Japonia. W roku 1996 rozegrano pierwsze mistrzostwa świata, ale już dwa lata prędzej, bo w 1994 roku sledże zostały włączone do paraolimpiady, jako oficjalna dyscyplina. Hokej na lodzie na siedząco należy do jednej z najbardziej widowiskowych dyscyplin uprawianych przez osoby z niepełnosprawnością ruchową kończyn dolnych. Zasady gry w hokeja na sledżach, podobne są do hokeja na lodzie dla osób sprawnych ruchowo. W hokeja na sledżach, do gry używa się dwóch krótkich kijów, którymi się strzela jak i odpycha. Mecz podzielony jest na trzy tercje, które trwają 15 minut. Tak jak w tradycyjnym hokeju na lodzie może przebywać sześciu graczy z bramkarzem. Natomiast cała drużyna musi liczyć do 15 graczy. W hokeju na sankach zawodnik może zagrywać krążek np. łyżwą i ręką, z tą różnicą, że nie może podać krążka do swojego kolegi z drużyny. W hokeju na sledżach tak jak w tradycyjnym hokeju na lodzie dopuszczona jest gra ciałem, ale za niedozwolone zagrania (np. atak łokciem) nakładane są kary. Po igrzyskach w Turynie w 2006 roku, elbląski siatkarz Tomasz Woźny założył pierwszą sekcję w hokeja na sledżach w Polsce IKS „Atak” Elbląg. W zespole Ataku Elbląg, dużą rolę odegrał Sylwester flis, który jako zawodnik USA, zdobył złoty medal na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Salt Lake City w 2002 roku. Obecnie Reprezentacja Polski występuje w grupie „B” i na ostatnich mistrzostwach świata rozgrywanych w Berlinie nie zdołała awansować do grupy „A”. Na turnieju rozgrywanym w listopadzie 2019 roku, reprezentacja naszego kraju w sledż hokeju, zdołała wygrać tylko jeden mecz z drużyną Wielkiej Brytanii 3:2.

SKŁAD DRUŻYNY NARODOWEJ:
Sztab szkoleniowy.
Tomasz Woźny – Trener główny.
Sylwester Flis – Grający trener.
Leszek Hak – Obsługa techniczna.
Jan Szarwark – Obsługa techniczna.
Małgorzata Szulfer – Obsługa fizjoterapeutyczna.
Zawodnicy.
1. Mariusz Zieliński
2. Andrzej Młynarczyk
3. Radosław Drapała
4. Marcin Hebda
5. Łukasz Ciuła
6. Sebastian Kartosz
7. Mateusz Murawski
8. Krzysztof Sekulski
Wszyscy zawodnicy reprezentują barwy klubu IKS „Atak” Elbląg.
bydgoszcz.pl Aktywna Bydgoszcz KH Toruń IKS Atak Sledge Hockey Team Mój Toruń #zostańwdomu

Hokej na sledżach – hokej na lodzie na siedząco (Para ice hockey, wcześniej siedge hockey), powstał w latach 60 ubiegłego wieku w Szwecji. To właśnie tam liczne grono szwedzkich hokeistów, mimo swojej niepełnosprawności wymyśliło hokej na sankach.

Pierwsze kije, którymi grali zawodnicy, były zrobione z kierownic rowerowych. Na przełomie 1969 i 1970 roku, w Sztokholmie powstała pierwsza liga hokeja na sledżach. W tym samym 1969 roku odbył się pierwszy międzynarodowy mecz, w którym zagrały kluby ze Szwecji i Norwegii. Pierwsze spotkanie na Igrzyskach Paraolimpijskich nastąpiło w Örnsköldsvik w 1976, zagrały tam mecz pokazowy dwie szwedzkie drużyny.

W latach osiemdziesiątych do skandynawskich drużyn dołączyły drużyny z Wielkiej Brytanii, Kanady, USA, po roku 1990 jeszcze – Estonia i Japonia. W roku 1996 rozegrano pierwsze mistrzostwa świata, ale już dwa lata prędzej, bo w 1994 roku sledże zostały włączone do paraolimpiady, jako oficjalna dyscyplina. Hokej na lodzie na siedząco należy do jednej z najbardziej widowiskowych dyscyplin uprawianych przez osoby z niepełnosprawnością ruchową kończyn dolnych.

Zasady gry w hokeja na sledżach, podobne są do hokeja na lodzie dla osób sprawnych ruchowo. W hokeja na sledżach, do gry używa się dwóch krótkich kijów, którymi się strzela jak i odpycha. Mecz podzielony jest na trzy tercje, które trwają 15 minut. Tak jak w tradycyjnym hokeju na lodzie może przebywać sześciu graczy z bramkarzem. Natomiast cała drużyna musi liczyć do 15 graczy. W hokeju na sankach zawodnik może zagrywać krążek np. łyżwą i ręką, z tą różnicą, że nie może podać krążka do swojego kolegi z drużyny. W hokeju na sledżach tak jak w tradycyjnym hokeju na lodzie dopuszczona jest gra ciałem, ale za niedozwolone zagrania (np. atak łokciem) nakładane są kary.

Po igrzyskach w Turynie w 2006 roku, elbląski siatkarz Tomasz Woźny założył pierwszą sekcję w hokeja na sledżach w Polsce IKS „Atak” Elbląg. W zespole Ataku Elbląg, dużą rolę odegrał Sylwester flis, który jako zawodnik USA, zdobył złoty medal na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Salt Lake City w 2002 roku. Obecnie Reprezentacja Polski występuje w grupie „B” i na ostatnich mistrzostwach świata rozgrywanych w Berlinie nie zdołała awansować do grupy „A”. Na turnieju rozgrywanym w listopadzie 2019 roku, reprezentacja naszego kraju w sledż hokeju, zdołała wygrać tylko jeden mecz z drużyną Wielkiej Brytanii 3:2.

SKŁAD DRUŻYNY NARODOWEJ:
Sztab szkoleniowy.
Tomasz Woźny – Trener główny.
Sylwester Flis – Grający trener.
Leszek Hak – Obsługa techniczna.
Jan Szarwark – Obsługa techniczna.
Małgorzata Szulfer – Obsługa fizjoterapeutyczna.
Zawodnicy.
1. Mariusz Zieliński
2. Andrzej Młynarczyk
3. Radosław Drapała
4. Marcin Hebda
5. Łukasz Ciuła
6. Sebastian Kartosz
7. Mateusz Murawski
8. Krzysztof Sekulski
Wszyscy zawodnicy reprezentują barwy klubu IKS „Atak” Elbląg.
bydgoszcz.pl Aktywna Bydgoszcz KH Toruń IKS Atak Sledge Hockey Team Mój Toruń #zostańwdomu