Bydgoscy trenerzy hokeja na lodzie.

8 czerwca 2020 0 przez Multi Sport Live Team


Dzięki współpracy z Panem Wiesławem Sauerem, chcielibyśmy przypomnieć o wspaniałych bydgoskich trenerach hokeja na lodzie, którzy kryją się za sukcesami zawodników z Bydgoszczy.

Część I.
Hokej w Bydgoszczy kojarzy się kibicom z Polonią, ale jeszcze w latach 60 i 70 funkcjonowały równolegle dwa kluby „MKS” i „Zawisza”. W MKSie trenerami byli Panowie – Benedykt Sosnowski i Kazimierz Porzych z pod których ręki „wyszedł” świetny obrońca Roman Niedzielski, późniejsza podpora Polonii Bydgoszcz.

Z kolei mało kibiców hokeja w Bydgoszczy wie, gdzie zaczynali swoją przygodę z kijem i krążkiem tacy zawodnicy jak Eugeniusz Nowak i Henryk Bielicki i tu zaskoczenie – był to Zawisza Bydgoszcz. Trenerem był tam Pan Jędrzejczak, który z powodzeniem prowadził drużynę juniorów, która reprezentowała okręg bydgoski. Zawisza pod skrzydłami trenera Jędrzejczaka, aż do 1967 roku występował w II lidze, jednak po rozwiązaniu sekcji hokeja na lodzie, trener Jędrzejczak zabrał ze sobą prawie całą drużynę do wrocławskiego „Dolmelu” – Czechowskiego, braci Rymarczyków, bramkarza Fiałkowskiego i super środkowego Stachowicza, a z Polonii dołączyli do nich Wielosiewicz i Świątkowski i tam z powodzeniem, aż do rozwiązania sekcji bronili barw Dolmelu Wrocław. 


Leszek Targowski – „Oaza spokoju”. Po zakończeniu kariery zawodniczej, rozpoczął pracę jako trener grup młodzieżowych. Pracę rozpoczął od najmłodszej grupy „Gryfików”i młodzików Polonii. Na pewno największym sukcesem trenera Targowskiego, było zdobycie wicemistrzostwa Polski z juniorami. Zwycięstwo nad „Baildonem” okupili kontuzją bramkarza Sierki, oraz czterech zawodników z pola. Jak wspomina Pan Wiesław Sauer – „Siły na finał z „Podhalem” już zabrakło”. Po finale mistrzostw Polski, trzech podopiecznych Pana Leszka Targowskiego otrzymało powołania do Reprezentacji Polski Juniorów. Byli to T. Maćkowiak, A. Guzikowski, W. Sauer. Ciekawostką było też to, że trenerem kadry był dziadek sióstr Radwańskich – Władysław. Drugim sukcesem Pana Leszka Targowskiego, było zdobycie mistrzostwa Polski młodzików w 1971 roku. To właśnie w tej drużynie swoje pierwsze hokejowe kroki stawiali – Panek, Godziątkowski, Niebrzydowski, Sokół. Trenera Targowskiego wyróżniała umiejętność przekazywania swojej wiedzy, potrafił zbudować tą niewidzialną nić porozumienia trener – zawodnik. Oczywiście nie można także zapomnieć o doktorze Talkowskim, który w tamtych czasach opiekował się zdrowiem hokeistów. 


Na koniec, chcielibyśmy kibicom przypomnieć postać Pana Alfreda Labenza. Chyba można powiedzieć, że jest to ojciec wszystkich trenerów i zawodników Polonii Bydgoszcz. Trener Labenz reprezentował jeszcze barwy przedwojennej biało-czerwonej Polonii. W czasie II wojny światowej dostał się do niewoli, gdzie hitlerowcy dokonywali na nim eksperymentów medycznych. Zaraz po wojnie brał udział w odbudowie hokeja w Bydgoszczy. W latach 50 XX wieku, jako trener Pan Labenz zdobył wicemistrzostwo Polski (1954, 1955). Natomiast w 1966 roku z juniorami Polonii Bydgoszcz, zdobył tytuł Mistrza Polski. Pan Wiesław Sauer wspomina – „Po dramatycznym meczu z Cracovią w finale wygraliśmy 3:2, jednak ani sędziowie i kibice nie byli nam przyjaźni. Eugeniusz Nowak, był co chwilę wyrzucany na 2 minuty. Jednak Andrzej Tkacz bronił jak w transie, a cały zespół pomagał utrzymać wynik do końca”. Trener Labenz, wraz z Leszkiem Targowskim, Janem Sylwestrzakiem i Jerzym Brzeskim organizowali turnieje „Dzikich drużyn”, to tam szukali przyszłych hokeistów. To właśnie Alfred Labenz kryje się za odkryciem talentu Andrzeja Tkacza, który to w pamiętnym meczu z ZSRR zatrzymał w Katowicach mistrzów świata. Pan Labenz po zdobyciu mistrzostwa Polski z juniorami zakończył pracę trenerską. Był cenionym pracownikiem bydgoskiego Rometu, skąd przeszedł na emeryturę.
Zdjęcia: A.Labenz, Maćkowiak, Guzikowski, Sauer, L.Targowski ze swoją drużyną. Rybski, A.Labenz i jego mistrzowska drużyna z 1966 roku.
bydgoszcz.pl Abramczyk Polonia Bydgoszcz BTH RosMedia BydgoszczPiotr Panek Wieslaw Sauer BKS Bydgoszcz #hokej Aktywna BydgoszczKH Toruń Zawisza Bydgoszcz