Prawdziwa historia bydgoskiego hokeja. Wspomnienia Wiesława Sauera.

30 kwietnia 2020 0 przez Multi Sport Live Team


Dzięki uprzejmości Pana Wiesława Sauera, który podjął się spisania prawdziwej historii bydgoskiego hokeja – publikujemy pierwszą część wspomnień. Jest to skrót materiałów zebranych do książki poświęconej hokejowi znad Brdy. 

Popularny „Wuja” swoją karierę w bydgoskiej Polonii rozpoczął w wieku siedmiu lat w sekcji lekkoatletycznej u boku Felicji Orsztynowicz-Murzynowej kiedy trenerem był Pan Biniakowski. Po kilku latach przerwy W. Sauer trafił do sekcji hokeja na lodzie. Reprezentował Polskę w reprezentacji juniorskiej obok Maćkowiaka i Guzikowskiego. Następnie przez kilka lat grywał w jednej drużynie z olimpijczykiem M. Feterem i M. Gmińskim. Po kilku latach i nieudanym epizodzie w Tychach wyemigrował do Niemiec. Pomimo 28 letniej rozłąki z Bydgoszczą i „Polonią” jego dom jest typowo polski, jego wnuki znakomicie mówią po Polsku a jego wnuczka kultywuje tradycje dziadka i zaliczyła występ w juniorskiej reprezentacji Niemiec podczas turnieju w Calgary w 2008 roku. 

Pierwsza część.

Hokej jest grą zespołową, której korzenie sięgają 1855 roku. Wtedy to, stacjonujący w Kanadzie angielscy żołnierze wymyślili tę twardą i bardzo widowiskową dyscyplinę sportu, której tradycje kultywowane były również w Bydgoszczy. Wraz z utworzeniem się w 1920 roku klubu sportowego „Polonia” swój początek w Bydgoszczy miała też sekcja hokeja na lodzie. W ogrodach Patzera (dawne okolice św. Trójcy) w okresie zimowym zawodnicy zaciekle uganiali się za kauczukowym krążkiem.

Kolejnym etapem rozwoju hokeja w Bydgoszczy było utworzenie lodowiska przy ulicy Hetmańskiej. Właśnie tu rozgrywane były legendarne już zawody z Wartą Poznań, Chojniczanką czy z ekipami warszawskimi. O sile bydgoskiej drużyny decydowali wtedy tacy zawodnicy jak: Bracia Labenzowie i Świątkowscy, Karasek, Szulwic, Szmuge, Radowski czy Buczkowski. To tylko nieliczne nazwiska stanowiące o sile naszej drużyny w międzywojennym czasie.

Po 1945 roku, czyli po zakończeniu agresji niemieckiej na polskich ziemiach, kluby sportowe od razu zaczęły ponowne reorganizacje. Stefan Wojtulewicz, wielki pasjonat hokeja w Bydgoszczy, w tak trudnych czasach w niewiadomy dla nikogo sposób organizował kolegom sprzęt niezbędny do gry na wysokim poziomie. Wraz ze swoją żoną w domu szyli spodnie korzystając z tektury walizkowej, filcu, waty, fibry i skóry. Każdy zawodnik jak mógł pomagał by sprzęt ochronny powstał jak najszybciej.

Znamienna data to 27 stycznia 1946 roku. O godzinie 13.00 na nowo otwartym lodowisku przy ulicy Zamojskiego stanęły naprzeciwko siebie drużyny Polonii i KKS Brda. Mecz zakończył się wynikiem 2:11. W latach 1946-1953 nasi hokeiści ze zmiennym szczęściem występowali w różnych ligach. Na tafli dominowali wtedy zawodnicy tacy jak: Kelm, Czyżewski, Świerski, Nuszel, Miłkowski. Jesienią 1953 roku „Polonia” została istotnie wzmocniona. Burda, Lewacki, Świcarz, Tyliszczak, Jędrol i Przewoźnik siali postrach na okolicznych lodowiskach. 28 listopada 1953 roku przy nadkomplecie publiczności nasze orły zagrały fantastyczny mecz przeciwko CWKS, w którym występowały takie gwiazdy jak: Jeżak, Kurek czy Janiczko. Mecz zakończył się przegraną „Polonii” 7:13 ale widowisko dostarczone publiczności było na najwyższym poziomie.

Mroźne i długie zimy procentowały i walnie przyczyniały się do rozwoju tej zimowej dyscypliny w grodzie nad Brdą. Hokej na lodzie, obok piłki nożnej i żużla, stał się ulubioną dyscypliną wśród młodzieży. Organizowano wiele turniejów dla tzw. „dzikich” drużyn, rozgrywanych na taflach tworzonych przy szkołach, gdzie od świtu do zmroku spotkać można było wielu entuzjastów lodowych wrażeń. Tuż przed 1959 rokiem o sile składu „Polonii” decydowali bracia Sylwestrzakowie, Porzych, Targowski, Iwan i Paszkowski- wychowankowie bydgoskiego klubu. Chęć walki i ogromna praca nie wystarczyła niestety w pełnym przygotowaniu się do nadchodzącego sezonu. Brak było kluczowego elementu – sztucznej płyty tak upragnionej wśród pasjonatów hokeja.
bydgoszcz.pl Mój Toruń BKS Bydgoszcz BKS Hokej – Żaki BTH RosMedia Bydgoszcz Abramczyk Polonia Bydgoszcz Aktywna Bydgoszcz KH ToruńLOTOS PKH Gdańsk #hokej