Andrzej Tkacz – najlepszy Polski bramkarz hokejowy.

30 marca 2020 0 przez Multi Sport Live Team

Andrzej Tkacz Polski bramkarz hokejowy, urodził się 20 września 1946 roku w Trzciance.

Do 1966 roku bronił barw bydgoskiej Polonii, której był wychowankiem. „Bocian” jak mówili na niego koledzy. Wychował się w okolicy stadionu żużlowego i lodowiska w Bydgoszczy, więc nie trudno było można zgadnąć, że jego pierwsze kroki skierowane były właśnie tam. Do 16 roku życia uprawiał równolegle piłkę nożną i hokej.

Do ciekawostek należy to, że w piłce nożnej grał w ataku, a w hokeja na bramce. Jak sam mówi:” W hokeja grałem ze starszymi i wiadomo jak to jest, zawsze młodego stawia się na budę” Gdy dostał powołanie do pierwszej drużyny od trenera Zdzisława Masełki, poświęcił się tylko grze w hokeja. W 1966 roku z Polonią Bydgoszcz sięgnął po mistrzostwo Polski juniorów i po sezonie trafił do GKS-u Katowice.

W drużynie katowickiej karierę bramkarską kończył właśnie Józef Wacław – wybór padł na młodego bramkarza z Bydgoszczy. Był to strzał w dziesiątkę, bo już w 1968 roku Andrzej Tkacz pomógł swoim nowym kolegom z Katowic sięgnąć po tytuł mistrza Polski. Sukces ten powtórzył jeszcze w 1970 roku. Przez okres 11 lat Andrzej Tkacz, był podstawowym bramkarzem reprezentacji Polski. W swojej reprezentacyjnej karierze rozegrał 150 meczów. Uczestniczył w dwóch turniejach olimpijskich – Sapporo 1972, Innsbruck 1976. Wszyscy kibice zapewne pamiętają mecz przeciwko Związkowi Radzieckiemu, który był hokejową potęgą. W meczu tym Andrzej Tkacz wzniósł się na wyżyny bramkarskiego fachu i został wybrany najlepszym zawodnikiem spotkania.

Z meczem tym wiąże się ciekawa anegdota. Dzień przed meczem spacerującego Andrzeja Tkacza „zgarnęli” tajniacy ze SB i i jak to w tamtych czasach bywało, został pobity. Jednak gdy przełożony tychże niezbyt rozgarniętych funkcjonariuszy zorientował się z kim mają do czynienia Pan Andrzej został zwolniony z aresztu. Były również świetne mecze z USA (1975), remis z Finlandią, wygrana ze Szwecją, piąte miejsce w grupie A. W 1977 roku Andrzej Tkacz wyjechał do Austrii, gdzie w sezonie 1977/1978 z drużyną „Feldkirch” zdobył mistrzostwo Austrii. Przez okres 11 lat grał jeszcze w Niemczech i Szwajcarii.

Po zakończeniu kariery zawodniczej trenował zespoły z Austrii, Niemiec i Polski. Przez trzy lata prowadził reprezentację Polski. Andrzej Tkacz za swoje zasługi dla GKS-u Katowice, został włączony do galerii sław hokejowej GieKSy.
BKS BydgoszczGKS Katowice HokejKH ToruńBTH RosMedia BydgoszczPHL – Polska Hokej Ligabydgoszcz.plAktywna Bydgoszcz