Krótka historia JKH GKS Jastrzębie.

5 grudnia 2019 0 przez Multi Sport Live Team


Przy tak rewelacyjnie spisującym się w tym sezonie zespole JKH GKS Jastrzębie, nie wypada przybliżyć chociaż w małej pigułce historii klubu.
Początki hokeja na lodzie w Jastrzębiu Zdroju sięgają roku 1952. Kilku uczniów szkół średnich wpadło na pomysł założenia klubu hokejowego. Na czele z Janem Posłusznym i Florianem Gomolą.

Wspomniani panowie zwrócili się o pomoc do Stanisława Ogazy przedwojennego oficera, który świetnie jeździł na łyżwach. Trudności się piętrzyły – Działacze z Katowic nie byli przychylni pomysłowi utworzenia sekcji hokejowej w Jastrzębiu Zdroju. Pan Ogaza na początku 1953 roku założył LZS Jastrzębianka – klub wielosekcyjny.

Pierwsze mecze Jastrzębie rozgrywało i tu uwaga – na basenie, który zimą zamarzał. Można wspomnieć tu postać ślusarza Pana Edwarda Mazura, który wykonał bandy wokół basenu. Stroje pozyskane z warszawskiego CWKS-u, które pozyskał Pan Ogaza. Natomiast najtrudniej było z łyżwami, zawodnicy przerabiali buty górnicze nawiercając otwory i nitowali „stalki”.

Pierwszy mecz „Jastrzębianka” rozegrała w Rybniku z „Silesią” – mecz zakończył się porażką. Bramkarz „Jastrzębianki” grał w butach piłkarskich z gwoździami w podeszwach. Po zarejestrowaniu klubu w Okręgowym Związku Hokeja na Lodzie, trener Ogaza zaczął przygotowywać swoich zawodników do rozgrywek ligowych. Zadanie miał trudne – większość zawodników z trudem utrzymywało się na lodzie. Z pomocą przyszedł pochodzący z Czech Janusz Stolarski, który trenował już grupę zapaleńców w pobliskim Wodzisławiu Śląskim.

W 1953 roku klub przystąpił do rozgrywek klasy powiatowej. Mecze w Jastrzębiu cieszyły się dużym zainteresowaniem. Mimo wielu porażek, zawodnicy zawsze mogli liczyć na swoich kibiców – którzy cerowali stroje, nosili kije. Problemów nie brakowało, głównie brak lodowiska z prawdziwego zdarzenia i braki sprzętowe (głównie kije). I tutaj z pomocą przyszedł miejscowy stolarz Franciszek Peterek, który zaczął je produkować. Produkcja tak się rozwinęła, że dziennie zakład stolarski potrafił wyprodukować ich, aż 500 sztuk.

Pierwsi hokeiści z Jastrzębia: Henryk Tesarczyk, Herbert Pawliczek, Eugieniusz Szymik, Jan Pisarski, Jerzy Baczyński, Fojcik, Ernest Sosna, Jan Posłuszny, Stanisław Ogaza, Bronisław Bożek, Jerzy Drobik, Marian Banot, Jan Wuwer, Florian Gomola, Arnold Reichman, Bolesław Cofalik. Można byłoby jeszcze wiele napisać na temat długiej drogi do dzisiejszych sukcesów, jakie osiąga klub z Jastrzębia. Przez lata borykał się z wieloma problemami.

Jednak sezon 1990/1991, był sezonem przełomowym w historii klubu, który po wielu perypetiach pokonał w barażach Polonię Bydgoszcz i po raz pierwszy w swojej historii awansował do najwyższej klasy rozgrywek – I ligi. Kapitanem tamtej drużyny był Andrzej Truty. W sezonie 1995/1996 klub wycofał się z rozgrywek ligowych, skupiając się na szkoleniu młodzieży. Reaktywacja w Jastrzębiu seniorskiego hokeja nastąpiła w 2005 roku. Zmodernizowano lodowisko, wyposażono w trybuny na 1880 osób.

Debiut w I lidze nastąpił w sezonie 2005/2006, pod nazwą Czarne Jastrzębie. Drużynę poprowadził Białorusin Edward Miłuszew, a pierwszą bramkę 30 minucie z Legią Mazowszem Warszawa zdobył Tomasz Malasiński. W sezonie 2007/2008 klub zwyciężył w rozgrywkach pierwszej ligi i uzyskał awans do Polskiej Ligi Hokejowej.

Od 2010 roku, to już klub liczący się w rozgrywkach ligowych o tytuł mistrza Polski. Początek sezonu 2019/2020 w wykonaniu JKH GKS Jastrzębia, wygląda rewelacyjnie i jak do tej pory wydaje się to mocny kandydat na mistrza Polski. 
Zawodnicy, którzy tworzyli sukces klubu: Leszek Laszkiewicz, Sławomir Wieloch, Łukasz Nalewajka, Jan Steber, Kamil Wałęga, Grzegorz Radzieńciak, Dominik Paś i wielu innych, których jest tak wielu, że nie sposób tu wymienić.

SUKCESY:
Mistrzostwa Polski
2 – miejsce (2013,2015)
3 – miejsce (2014)
Puchar Polski – 2012, 2018