Nieznane fakty z historii powstania siatkówki.

25 listopada 2019 0 przez Multi Sport Live Team


W 1885 roku nauczyciel William Morgan, nauczyciel ze szkoły w Holyocke wpadł na pomysł stworzenia gry zespołowej, która miała być mniej męcząca i przeznaczona dla osób w średnim wieku.

Morgan wymyśloną przez siebie dyscyplinę nazwał „mintonette”. Jednak już przy pierwszym rozegranym meczu w roku 1896, kibice obserwując lot piłki nad siatką, nazwali ją „volleyball” (latająca piłka). Siatkówka w bardzo szybkim tempie zdobywała popularność, nie tylko na kontynencie amerykańskim, ale też w Europie i Azji.

Już 1913 roku w Manilli rozegrano pierwszy międzynarodowy turniej z udziałem drużyn z Japonii, Chin i Filipin. W roku 1918 wykształciły się reguły współczesnej siatkówki – zespoły liczą po sześciu zawodników na parkiecie, a 1920 roku wprowadzono regułę 3 odbić. W 1947 roku zdecydowano się powołać Międzynarodową Federację Piłki Siatkowej (FIVB).

Ciekawostką jest to, że pierwszy powołany prezydent federacji Paul Libaud pełnił tę funkcję, aż do roku 1984. Podczas kongresu w Los Angeles, Libaud funkcję prezydenta przekazał Rubenowi Acoście.

Pierwsze mistrzostwa świata rozegrano w 1949 roku. Pierwszym mistrzem została drużyna ZSRR, drugie miejsce zajęła Czechosłowacja, a trzecie Bułgaria, Polska zajęła piąte miejsce. Natomiast pierwsze mistrzostwa świata kobiet zadebiutowały w 1952 roku. Pierwsze dwa miejsca tak jak w męskich mistrzostwach zajęły zespoły ZSRR i Czechosłowacji, natomiast trzecie miejsce zajęła drużyna z Polski. Volleyball stał się tak popularny na świecie, że już w roku 1964 zadebiutował na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Złoto przypadło zespołowi  ZSRR, drugie miejsce zajęła Czechosłowacja, a trzecie Japonia. W turnieju kobiet zwyciężyła Japonia  przed ZSRR i Polską. Zasady i przepisy gry w siatkówkę przez wiele lat uległy wielu zmianom, które mają uatrakcyjnić grę. 

Do Polski siatkówka trafiła w roku 1919 i już rok później w Łodzi rozegrano turniej drużyn szkolnych. Pierwsze mistrzostwa Polski odbyły się 1929 roku, w rywalizacji kobiet zwyciężyła drużyna AZS Warszawa. Natomiast pierwszym mistrzem w kategorii mężczyzn został YMCA Łódź. W Polsce przez długie lata siatkówka była bardzo popularna w środowisku akademickim. Najwiecej tytułów mistrzyń i mistrzów Polski Zdobył zespół AZS AWF Warszawa. W latach piędziesiątych i sześćdziesiątych polskie siatkarki należały do światowej elity. W Tokio i Meksyku zdobyły brązowe medale olimpijskie.

Pierwsze mistrzostwo świata Polacy zdobyli 1974 roku, a dwa lata później na olimpiadzie w Montrealu zdobyli złoto pokonując zespół Związku Radzieckiego. W XXI wieku Polska drużyna zdobyła dwukrotnie mistrzostwo świata – 2014 gospodarz mistrzostw i 2018 w mistrzostwach rozgrywanych w Bułgarii i Włoszech. Ciekawostką jest również to, że medale siatkarek w mistrzostwach świata w latach 1952, 1956 i 1962 i medale olimpijskie z roku 1964 i 1968, są pierwszymi medalami polskich zespołów w grach zespołowych.

CIEKAWOSTKI:

1900 – podniesiono siatkę na wysokość 213 cm. Mecz wygrywała drużyna, która jako pierwsza wygrała dwa sety, kończące się na 20 punktach.

1917 – Podniesiono siatkę na wysokość 218 cm. Ustalono rotację zawodników podczas meczu.

1921 – Wprowadzono linię środkową.

1922 – wprowadzoną liczbę 3 podbić.

1923 – Zmieniono rozmiary pola gry – 18 metrów na 9 metrów.

1925 – Ustalono, że do wygrania seta trzeba uzyskać przewagę dwóch punktów.

1938 – wprowadzono blok.

1948 – Rzym – pierwsze Mistrzostwa Europy.

1949 – Praga – pierwsze Mistrzostwa Świata.

1964 – Wprowadzenie siatkówki na olimpiadę, ponadto regułę, że zawodnik blokujący może dotknąć dwa razy piłkę.

1988 – wprowadzenie tie- break w piątym secie.

1990 – utworzono Ligę Światową.

1992 – Ustalono, że tie-break musi skończyć się co najmniej dwoma punktami przewagi. Ułatwiono bronę wprowadzając podwójne odbicie przy pierwszym odbiciu piłki górnym odbiciem..

1997 – Wprowadzono pozycję libero, zawodnika w innej koszulce, który może w każdej chwili zastąpić zawodników grających w obronie, ale nie może atakować powyżej górnej taśmy siatki.

1999 – Wprowadzono nowy system zdobywania punktów – każda akcja kończy się zdobyciem punktu. Każdy set kończy się zdobyciem 25 punktów, oprócz tie-breaku.